تعداد بازدید :۴۳۲
گرجستان
کشور گرجستان به همراه کشورهای آذربایجان و ارمنستان و بخش هایی از داغستان و چچن روسیه در منطقه قفقاز قرار دارند. به منطقه بین دریای خزر و دریای سیاه قفقاز گفته می شود. کشور گرجستان به همراه آذربایجان و ارمنستان حدود 150 سال پیش طی عهدنامه ننگین گلستان از ایران جدا شدند و ضمیمه خاک روسیه تزاری گشتند.
بزرگترین شهر گرجستان تفلیس و بعد از آن کوتائیسی است. شهر کوتائیسی در حدود پانصد هزار نفر جمعیت دارد و در 260 کیلومتری غرب تفلیس واقع شده است.
اقتصاد گرجستان
کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری‌های شوروی سابق به شمار می‌آمد؛ و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی، وقوع جنگ‌های داخلی از سال 1991 تا 1994 میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.اما در سال های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشورهای اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده است و رشدی قابل توجه در روند رشد اقتصاد گرجستان مشاهده شده اند.
کشاورزی گرجستان
تا قبل از سال 1991 میلادی گرجستان حجم وسیعی از فراورده‌های غذایی و کشاورزی را صادر می‌کرد و یکی از عرضه کنندگان اصلی سبزیجات، میوه، چای، مشروبات الکلی و مرکبات به سایر جمهوری‌های شوروی بوده‌است. بعد از استقلال گرجستان، بازارهای سنتی این کشور از دست رفت و سطح کلی تولیدات نیز به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی کاهش یافت.اما خیلی زود بازار کشاورزی این کشور رونق یافت و به صادرات زیادی دست یافت. همچنین در مناطق شرقی و جنوب شرقی گرجستان تاکستان های زیادی وجود دارد و از آن ها یکی از بهترین شراب های جهان ساخته می شود. در گرجستان کارخانه های شراب سازی بین المللی بسیار زیادی وجود دارد .

به علت واقع شدن در منطقه جنب مداری مرطوب، در این کشور کشت مرکبات و چای رونق دارد.

در بخش زراعت این کشور، غلات، نباتات صنعتی، سیب زمینی، سبزیجات و نباتات علوفه‌ای کشت می‌شود.

گرجستان زادگاه شراب در دنیا و گرجیان مخترعشراب می باشند و شراب به اسم گرجی ها در یونسکو ثبت شده است .
اطلاعات گرجستان
تاريخ استقلال : 26 ماه مي سال 1918 ميلادي از امپراتوري روسيه و تجديد استقلال در 9 آوريل سال 1991 از اتحاد جماهير شوروي؛
روز ملی : 26 ماه مه؛
آغاز روابط ديپلماتيک ايران و گرجستان: 15 ماه مي 1992؛
نوع حكومت : جمهوري؛
شعار ملي: قدرت در همبستگي است؛
سرود ملي: «آزادي» ؛
زبان رسمي:گرجي؛
نوع حكومت: جمهوري
جمعیت کشور گرجستان :
پنج میلیون نفر
وسعت گرجستان : 69700 کیلومتر مربع
تعطیلات رسمی
یکم ژانویهسال نو
هفتم ژانویه کریسمس ارتدوکس ها
نوزدهم ژانویهظهور و تجلی عیسی
سوم مارس روز مادر
هشتم مارس روز بین المللی زن
نهم آوریل روز یاد بود در گذشتگان