تعداد بازدید :۴۰۱
مالزی
اگر به کشور ها طبق تنوع و گوناگونی شان جایزه می دادند. بی تردید سکان دار نخست آن کشور مالزی بود. مالزی نه تنها آمیزه قابل توجهی از فرهنگ و قومیت های مختلف است بلکه ترکیبی از آداب و رسوم , غذا و دین های گوناگون هم هست که همه در صلح و آرامشی مثال زدنی در کنار هم و با هم زندگی می کنند.مالزی از لحاظ جغرافیای نیز رنگین کمانی از تنوع است:مجموعه جزیره های بزرگ . کوهستان . زمین های حاصلخیز . جنگل های باران زای گرمسیری و درختان حرا . به علاوئه مالزی به دو خشکی اصلی تقسیم شده که خود ویژگی جذاب برای توریست های این کشور است.مالزی استقلال خود را در ۳۱ اوت سال ۱۹۵۷ بعد از اینکه برای اولین بار پرچم آن در میدان مرداکا به احتزاز در آمد بدست آورد. در آن زمان کوالامپور بعنوان مرکز استان سلنگار شناخته می شد ولی شهر تا حدی رشد کرده بود که بعنوان پایتخت محبوب مردم برگزیده شد. از آن به بعد، هیچ چیزی مانع رشد آن نگردید و این شهر به عنوان یک مرکز صنعتی و تجاری شناخته شده است.

بسیاری از شرکتهای چند ملیتی مانند سیتی بانک، GE، مایکروسافت، لیئو برنت، آلاینس و خیلی های دیگر به زیبایی شهر در طی سالیان گذشته افزوده اند. با کمک همین شرکتها بوده است که کوالامپور بعنوان یکی از ۱۰ شهر منتخب آسیا در مجله هفتگی آسیا رای آورد.موقعیت جغرافیایی مالزی :
موقعیت جغرافیایی مالزی در بین مدار ۳۰ ۲ شمالی و ۳۰ ۱۱۲ شرقی قراردارد، بنابراین مالزی دارای آب و هوای استوایی و شرجی بوده که در اواخر بهار بادهای موسمی جنوب غربی و از اوایل زمستان تا اواخر بهار بادهای موسمی شمال شرقی در آن می وزند. دمای هوا بطور متوسط در روز حدود ºC33 و در طول شب به Cº ۲۷ خواهد رسید. آب و هوای گرم نواحی استوائی با دمای حدود ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتیگراد و شدیدا تحت تاثیر بادهای موسمی شمال شرقی و جنوب غربی .
بین ماههای می تا سپتامبر فصل خشک نامیده می شود. سواحل شرقی بخش غربی و بخش شرقی مالزی دارای فصول بارندگی بین نوامبر تا فوریه هستند. اختلاف دما بین ماههای خشک و پر باران بین ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد است.

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا، تشکیل شده از دو سرزمین و ۱۳ استان می باشد که ۱۱ استان در سرزمین اصلی و ۲ استان دیگر در جزیره ساراواک و صبا قرار دارند. سرزمین اصلی شبه جزیره ای است که از شمال با کشور تایلند و از جنوب به سنگاپور متصل بوده و قسمت دیگر آن جزیره بورنیئو است که با یک سوم مرز شمالی کشور اندونزی هم مرز بوده و کشور بروئنی در شمال آن واقع شده است. وسعت کل این کشور ۳۲۹٫۷۵۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۲۸٫۵۵۰ کیلومتر مساحت خاکی و ۱٫۲۰۰ کیلومتر آن در محدوده آبی قرار دارد. این کشور با جمعیتی بالغ بر ۲۴ میلیون جمعیت می باشد که ۳۲٫۶% آنان افراد بین ۱ تا ۱۴ سال بوده، ۶۲٫۶% افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال و ۴٫۷% را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند. بنا به اطلاعات آماری مالزی نرخ رشد جمعیت در حدود ۱٫۷۸% می باشد که از ۴ فرقه اصلی ۵۰٫۴% مالایی، ۲۳٫۷% چینی، ۱۱% بومی های اولیه و ۷٫۱% را هندیان تشکیل می دهند.وضعیت فرهنگی و اقتصادی مالزی :
مالزی دارای حکومت سلطنتی مشروطه فدراتیو می باشد که اسماً توسط بالاترین مرجع قانونی و مجلس مقننه که شامل دو مجلس سنا و شورا می باشد اداره می شود؛ تمام ایالات شبه جزیره مالزی دارای قانونگذاران موروثی می باشند به غیر از ایالات ملاکا و پنانگ؛ فرمانداران این دو ایالت به همراه ایالات صباح و ساراواک در مالزی شرقی توسط دولت مرکزی منصوب شوند. اختیارات فرمانداران ایالات توسط قانون دولت فدرال تعیین می شود؛ تحت شرایط دولت مرکزی ایالات صباح و ساراواک دارای امتازات ویژه می باشند، (بعنوان مثال این ایالات می توانند در رابطه با قوانین مهاجرت سلیقه خود را اعمال نمایند) ایالت صباح دارای ۲۵ رای در مجلس و ایالت ساراواک دارای ۲۸ رای در مجلس می باشد. در راس حکومت آقای یانگ دی-پورتوان آگونگ بوده که البته امور دولت در اختیار نخست وزیر، آقای عبدالله ابن احمد بداوی که از ۳۱ اکتبر ۲۰۰۳ انتخاب شده می باشد.

از نظر اقتصادی صنعت بزرگترین بخش اقتصاد مالزی را تشکیل می دهد. توریسم و مواد اولیه مانند نفت، روغن نخل، لاستیک طبیعی و چوب نیز سهم مهمی در اقتصاد مالزی دارند.

مالزی درحال پیشرفت سریع در صنایع بخصوص الکترونیک و خودرو میباشد. وجود سنگاپور و هنگ کنگ قطب های بزرگ اقتصادی؛ ژاپن دومین کشور صنعتی دنیا؛ چین بزرگترین کشورصادرات ارزان قیمت؛ هند و استرالیا در اطراف این کشور؛ تنوع خاصی در نژاد و زبان ساکنان مقیم این سرزمین بوجود آورده است و کمک مهمی برای ترقی آن کشور میباشد.

هم اکنون بیش از ۴۰ هزار دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور دنیا در مالزی مشغول به تحصیل می باشند . حضور دانشگاههای معتبر جهان برای اجرای دوره های آموزشی مشترک با دانشگاههای مالزی سبب افزایش ورود دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل به این کشور شده است . سالانه حدود ۱۳ میلیون گردشگر خارجی وارد مالزی می شوند و این کشور را به مکانی بین المللی برای جذب گردشگران تبدیل کرده است .کشوری در قلب آسیا با فرهنگها، جاذبه ها و دیدنیهای متفاوت که مانند ظرفی جوشان و پر هیجان مذاب که نژادها و ادیان مختلف مالایی، هندی، چینی و دیگر افراد با همدیگر در صلح و صمیمیت زندگی می کنند. کشور زیبایهای بی حد و مرز که با آسمان خراشهای بلند به خانه های سنتی طویل اشراف دارد. با داشتن زیبا ترین سواحل و مناطق شنا در دنیا، می تواند محلی برای گریز از فعالیتهای روزانه باشد. سواحلی بسیار زیبا در قلب آسیا با شنهای سفید و درخشنده که کیلومترها در حاشیه آبهای خوش رنگ جزیره استوایی امتداد دارد.
برج کوالامپور:
این برج مخابراتی چهارمین برج بلند دنیاست که ارتفاع آن ۴۲۱ متر بوده و در کنار برجهای پتروناس استوار بنا شده است. برای دید منظره بهتر بازدید کنندگان می توانند به ارتفاع ۳۳۵ متری برج بروند تا بتوانند از امکانات بیشتری برخوردار شوند. از این مکان می شود شهر کوالامپور را در پایین و منطقه حفاظت شده جنگلی وسط شهر را دید. جنگل حفاظت شده بوکت ناناس که به ریه سبز شهر کوالامپور نیز معروف است درست در کنار برج کوالامپور قرار دارد. این منطقه دربرگیرنده انواع کونه های گیاهی و جانوری در مالزی بوده و بازدید کنندگان این امکان را می دهد که از حشرات مختلف مانند پروانه های رنگی، میمونها، سنجابها و پرندگان دیدنی در محیطی طبیعی استفاده کنند. در بالای برج کوالامپور رستوران گردان سری آنگاسا قرار دارد
جمعیت کشور مالزی :
فدراسیون مالزی شامل بخش غربی مالزی و ایالات صباح و ساراوک در شرق می باشد. این کشور در ۷ درجه شمال خط استوا قرار داشته و بخش غربی مالزی توسط دریای چین جنوبی از صباح و ساراوک جدا شده است.مالزی از شمال با تایلند، از جنوب با سنگاپور و از سمت جنوب شرقی با اندونزی و برونئی هم مرز میباشد. مساحت این کشور ۳۲۹۷۵۸ کیلومتر مربع و دارای ۲۵ میلیون نفر جمعیت می باشد. پایتخت این کشور کوالالامپور بوده و پایتخت اداری آن شهر پوتراجایا می باشد

مالزی بالغ بر۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد که از قومیت های مختلف تشکیل شده است.
۶۶% از نژاد مالائی. ۳۰% چینی . ۸% هندی و مابقی از نژادهای دیگر می باشند. تعدد نژادها و فرهنگ ها در مالزی به یکی از جاذبه های این کشور تبدیل شده است
زبان رسمی مردم مالزی :
زبان رسمی این کشور مالائی می باشد اما زبان انگلیسی به صورت گسترده در محاورات استفاده میگردد. سایر زبانها مانند مانداریان – تامیل و پنجابی نیز متداول می باشد.
اطلاعات:
مساحت۳۲۹٫۷۵۸کیلومتر مربع
زبان رسمیمالایی
جمعیت ۳۰٬۴۴۸٬۶۰۰ نفر
واحد پولرینگیت
پایتخت کوالالامپور
نوع حکومتمشروطه سلطنتی فدرال با دو مجلس قانون گذاری
پیش شماره تلفنی+۶۰